Zabezpieczenie Alimentów – na czym polega?
Zabezpieczenie alimentów możliwe jest zarówno w sprawie o alimenty, ich podwyższenie jak i o rozwód. Polega na zobowiązaniu np.: rodzica do płacenia odpowiedniej kwoty przez czas trwania postępowania w sądzie. Jest to ważne, aby zawrzeć taki wniosek już w pozwie, bo dzięki niemu uprawniony otrzymuje niezbędne do utrzymania środki jeszcze przed wydaniem wyroku w sprawie.
Wydanie postanowienia o zabezpieczeniu nie oznacza, że taki sam będzie wyrok. Wyrok może zasądzać kwotę niższą lub wyższą, wszystko zależy od dowodów w sprawie.
Wniosek o zabezpieczenie roszczenie alimentacyjnego warto jednak przygotować starannie. Załączyć faktury, wymienić koszty utrzymania itp.
Z orzecznictwa:
„Zgodnie z art. 753 § 1 k.p.c. w sprawach o alimenty zabezpieczenie roszczenia może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej. W sprawach tych podstawą zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia. Ustawodawca zatem przewidział w wymienionym przepisie, że ten sposób zabezpieczenia może prowadzić do zaspokojenia roszczenia uprawnionego – co przełamuje wiodącą dla postępowania zabezpieczającego zasadę wyrażoną w art. 731 k.p.c. Zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia, chyba że ustawa stanowi inaczej, a więc art. 753 stanowi właśnie takie odstępstwo. Ustawodawca racjonalnie założył, że tymczasowe zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych dziecka na czas trwania procesu rozwodowego jego rodziców, które to roszczenia z natury rzeczy mają charakter świadczeń powtarzalnych, zużywanych na bieżące zaspokajanie potrzeb życiowych małoletniego – musiało zostać uregulowane w sposób odmienny od ogólnej zasady udzielania zabezpieczenia. Prowizoryczny charakter takiego zabezpieczenia wyraża się w tym, że stanowi ono samoistną podstawę świadczeń, niezależną od orzeczenia o tych świadczeniach zawartego w wyroku (tutaj – wyroku rozwodowym rodziców uprawnionego) oraz udzielane jest tylko na czas trwania tego postępowania.” (Wyrok Sądu Okręgowego w Elblągu z dnia 25 września 2019 r., I Ca 500/19 )
W razie pytań i wątpliwości warto zasięgnąć opinii profesjonalisty. Chodzi przecież o zaspokojenie podstawowych potrzeb, a postępowanie w sądzie może trwać wiele miesięcy a nawet lat.